WYDARZENIA
03.05.2015
W Krakowie uruchomiono superkomputer Prometheus

Prometheus to jeden z najszybszych komputerów na świecie. Jego start towarzyszył otwarciu nowej hali Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

- Gdy Polska wchodziła do UE postawiliśmy sobie cel: Kraków miał stać się jednym z największych środkowoeuropejskich ośrodków wiedzy i innowacji. Dziś konsekwentnie likwidujemy bariery, które nas ograniczały. A wśród nich największą, czyli brak odpowiedniej infrastruktury - mówił marszałek Marek Sowa podczas otwarcia nowej hali Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Gospodarz regionu podkreślił, że w krótkim czasie udało się w Krakowie stworzyć kilka ważnych dla rozwoju nauki i technologii inwestycji. To potwierdzenie, że Małopolska jest miejscem, gdzie z uwagą śledzi się nowoczesne trendy IT oraz wspiera innowacyjne pomysły.

Otwarciu nowej hali ACK Cyfronet towarzyszył start Prometheusu. Nowy superkomputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu 150 GB/s. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Oznacza to, że według obecnej listy TOP500 będzie to jeden z 30 najszybszych komputerów na świecie i 13 w Europie. Sprzęt pozwoli na udostępnianie mocy obliczeniowej oraz innych usług informatycznych ośrodkom naukowym i edukacyjnym nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Warto podkreślić, że rozwój Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH nie byłoby możliwy bez wsparcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. 8,3 mln zł z funduszy europejskich przeznaczone zostało na budowę nowej hali maszyn a 7,2 mln zł na modernizację centrum.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny