WYDARZENIA
06.10.2015
Zielone światło dla czystego powietrza w Małopolsce

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową czyli nowelizację Prawa ochrony środowiska. Otwiera ona m.in. możliwość zastosowania na szczeblu lokalnym prawnych narzędzi poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem.

Zmiany jakie wprowadza nowelizacja przede wszystkim daje władzom lokalnym nowe narzędzia walki o czyste powietrze, m.in. możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem i podniesienia wymagań emisyjnych dla urządzeń grzewczych.

- W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego dziękuję Panu Prezydentowi za podpisanie umowy antysmogowej. Warto też podkreślić, że jest wiele instytucji i osób, którym należy dziękować za to, że ta zmieniona ustawa przyczyni się do poprawy stanu naszego środowiska i może nareszcie wejść w życie - mówił marszałek Marek Sowa wymieniając m.in. Krakowski Alarm Smogowy czy posła Tadeusza Arkita.

 - Nie boimy się wziąć odpowiedzialności za powierzone nam zadania. Na poziomie lokalnym czy regionalnym często łatwiej jest znajdować odpowiednie rozwiązania i z zapisów tej znowelizowanej ustawy oczywiście skorzystamy wykorzystując nasze dotychczasowe doświadczenie. Chcemy przygotować projekt uchwały w kształcie, który był przez nas broniony przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, projekt będzie rzecz jasna przedmiotem debaty publicznej - zadeklarował marszałek Marek Sowa.

Jak podkreślił wicemarszałek Wojciech Kozak Zarząd Województwa Małopolskiego przyjmie uchwałę już w czwartek, 15 października i zarówno w budżecie miasta jak i w dostępnej puli europejskich funduszy są zabezpieczone środki na realizację celów, które wyznaczy. Następnie, po konsultacjach społecznych, zostanie ona przyjęta przez sejmik województwa. Powinno się to stać jeszcze do końca tego roku.

Przypomnijmy, że ustawa Sejmiku Województwa Małopolskiego określająca dopuszczalne do stosowania rodzaje paliw została przyjęta w listopadzie 2013 roku. Przez Wojewódzki Sąd Administracyjny uchwała została uznana za nieważną (niezgodną z prawem). 25 września br. wyrok ten podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny.

za UMWM

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny