WYDARZENIA
03.01.2016
Słynny krakowski dzwon zaatakowany przez smog

Krakowski smog szkodzi nie tylko mieszkańcom dawnej stolicy Rzeczypospolitej, ale także jego zabytkom.

- Obawiamy się, że ciepła zima i smog nie pozwolą na piękne brzmienie dzwonu Zygmunt. Smog, który rzeczywiście dokucza człowiekowi, także szkodzi brzmieniu dzwonu. Powoduje zawiesinę, przez którą dźwięk nie może przedostać się dalej - powiedział Radiu Kraków-Małopolska proboszcz katedry na Wawelu ksiądz Zdzisław Sochacki.

Słynne jest powiedzenie, że w noc wigilijną Zygmunta słychać aż do Wielkanocy, czyli wsi w powiecie miechowskim, odległej od Krakowa o około 30 kilometrów. Bije on kwadrans przed północą, zapowiadając uroczystą pasterkę, a także w Boże Narodzenie o godzinie 9:45 przed uroczystą sumą pontyfikalną sprawowaną przez metropolitę.

"Przypomnijmy, że parafia na Wawelu jest najmniejszą w kraju. A najsłynniejszy w Polsce dzwon waży 12 ton i 600 kilogramów i wymaga pracy 12 dzwonników. Dzwonienie w Wigilię i Boże Narodzenie trwa każdorazowo 8 minut. Czas ten został już ustalony w 1888 roku przez Kapitułę Katedralną. Do kanonii metropolitalnej należą biskupi jak i księża z archidiecezji krakowskiej| - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Niestety, smog psuje i tę tradycję.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny