WYDARZENIA
11.04.2016
Opłacalne jest płacenie podatków w Krakowie

Bardzo mnie cieszy, że władze samorządowe Krakowa porządnie dbają o finanse gminy, prowadząc od kilku lat wczesną wiosną kampanię zachęcającą osoby mieszkające i pracujące w tym mieście, a rozliczające się gdzie indziej, do płacenia podatków pod Wawelem.

Jak poinformował dziennikarzy przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider z Platformy Obywatelskiej, wyniki poprzednich takich akcji pokazują, że warto je konsekwentnie powtarzać.

W zeszłym roku stolicy Małopolski przybyło ponad 13 tysięcy podatników, co przyniosło budżetowi miasta około 21 milionów złotych, które wpłacane w formie podatku PIT do nich wracają poprzez inwestycje w infrastrukturę.

Według Kośmidera jeden pozyskany podatnik przysparza Krakowowi 1,8 tys. zł rocznie.

"Z tytułu udziału we wpływach z podatku od osób fizycznych PIT miasto uzyskuje rocznie do budżetu około 1 mld zł. Według szacunków władz Krakowa w stolicy Małopolski mieszka około 150 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT. W ciągu czterech lat trwania kampanii udało się pozyskać 35,5 tys. nowych podatników, którzy wnieśli do miejskiego budżetu dodatkowe co najmniej 58,6 mln zł." - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Przewodniczący RMK stwierdził, że trwają pracę nad przygotowaniem i wdrożeniem Krakowskiej Karty Mieszkańca, która będzie dawała osobom płacącym podatki w dawnej stolicy Rzeczypospolitej szereg ulg oraz przywilejów, m. in. tańsze bilety komunikacji miejskiej. I dodał, że połowa ankietowanych osób zadeklarowała chęć do zmiany miejsca płacenia podatków, gdyby ulga w cenie biletu była na poziomie 10 procent.

"Zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT zameldowanie w Krakowie nie jest warunkiem koniecznym, by płacić tam ten podatek. Wystarczy poprawnie wypełnić formularz aktualizacyjny ZAP-3, wskazując w nim krakowski adres zamieszkania i złożyć go osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego na terenie miasta" - napisała PAP.

Ciekawe, czy gospodarze innych polskich miast są równie zapobiegliwi w tej materii.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
 



              Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny