WYDARZENIA
01.02.2017
Wniosek o dofinansowanie studium wykonalności metra

Władze Krakowa złożyły oficjalny wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej tak zwanego studium wykonalności dla budowy metra, które ma połączyć zachodnią część miasta (Bronowice) ze wschodnią (Nowa Huta) i przebiegać przez centrum podwawelskiego grodu.

Realizacja tego zadania zaplanowana została na lata 2017-2019, a szacunkowy koszt wynosi około 10 milionów złotych.

- To projekt, który musi być bardzo dobrze przemyślany. Dlatego - pamiętając o woli mieszkańców wyrażonej w referendum z 2014 roku - chcemy dysponować wszelkimi możliwymi analizami dotyczącymi takiego rozwiązania - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z portalem http://krknews.pl/.

Zakres projektu obejmuje opracowanie studium wykonalności budowy systemu szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie w oparciu o wskazany w wariant . Wskazuje on na konieczność budowy systemu komunikacji podziemnej w ścisłym centrum miasta. Zakłada przebieg bezkolizyjnej linii szybkiego transportu szynowego na trasie Wschód-Zachód o długości około 15 km” - czytamy w portalu.

Władzom Krakowa chodzi o odwrócenie negatywnego trendu wzrostu udziału ruchu samochodowego oraz zwiększenie przepustowości sieci tramwajowej. Ma temu służyć właśnie metro. Dokonano już koniecznych analiz społeczno-gospodarczych, ruchowych, ekonomicznych, finansowych, wrażliwości, realizacyjnych, wpływu na środowisko.

Czy uda się zrealizować to nader ambitne zamierzenie?

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny