WYDARZENIA
18.03.2017
Turystyczny rekord padł pod Wawelem

Kraków odwiedziło w minionym roku 12,15 miliona osób, z tego 8,5 mln to turyści, którzy nocowali - wynika z opublikowanych przez Polską Agencję Prasową badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Odwiedzających było aż o 2,1 mln więcej niż w 2015 roku. Na rekordowy wzrost w oczywisty sposób wpłynęły Światowe Dni Młodzieży.

- To obok ŚDM, rezultat stałego wzrostu ruchu turystycznego, który obserwujemy od kilku lat. W Krakowie nie ma już martwego sezonu turystycznego - miejsca hotelowe są zajęte przez cały rok. Wynika to m.in. z faktu, że mamy dwa obiekty, które przyciągają gości spoza Krakowa: Centrum Kongresowe ICE i Tauron Arenę, w której odbyło się sporo imprez sportowych o randze europejskiej. Ogromny wpływ na rozwój turystyki ma liczba połączeń lotniczych miasta ze światem - powiedział podczas XXVIII Forum Turystyki zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig (cytat za PAP).

„Z badań ruchu turystycznego, które dla Urzędu Miasta Krakowa przeprowadziła Małopolska Organizacja Turystyczna wynika, że w 2016 r. goście wydali w Krakowie 5 mld 400 mln zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu) - o 950 mln więcej niż w 2015. Najwięcej wydają Norwegowie (ponad 1900 zł), Kanadyjczycy (1750 zł), Japończycy (ok. 1400 zł), Duńczycy (ok. 1300 zł), Belgowie i Brytyjczycy (prawie 1000 zł). Najmniej - Polacy (340 zł), Czesi i Węgrzy (odpowiednio 354 zł i 326 zł). Wśród turystów 5 mln 850 tys. to przyjezdni krajowi, a 2 mln 650 tys. zagraniczni. Jako główny cel pobytu w Krakowie Polacy wskazywali w badaniu: zwiedzanie zabytków, wypoczynek, a na trzecim miejscu odwiedziny krewnych, a przyjezdni z zagranicy - zabytki i wypoczynek. Zdecydowana większość osób organizuje podróż do Krakowa samodzielnie.

W grupie obcokrajowców przeważają Brytyjczycy (13,29 proc.) i Niemcy (11,08 proc.), a dalej są Włosi oraz Hiszpanie i Portugalczycy” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny