WYDARZENIA
21.03.2017
Są pieniądze na plan budowy metra w Krakowie

Rząd pozytywnie zaopiniował wniosek władz Krakowa o dofinansowanie w kwocie 5 milionów złotych studium wykonalności dla metra w podwawelskim grodzie - poinformowało Radio Kraków.

Jest to połowa sumy potrzebnej na wykonanie prac projektowych, do których rozpoczęcia od dawna gotowi są naukowcy krakowskich uczelni.

„Do tej pory rząd był sceptyczny, bo kwestionował potrzebę powstania metra w takim mieście, jakim jest stolica Małopolski. Ostatecznie jednak jest pozytywna opinia. Teraz wniosek trafi do Komisji Europejskiej, która ma zdecydować o przyznaniu tych pieniędzy. Jeśli tak będzie, to od przyszłego roku ruszą prace koncepcyjne, które potrwają do 2019 r. Potem, kiedy znajdą się kolejne pieniądze, będzie mogła ruszyć budowa” - czytamy na stronie internetowej RK.

W sprawie budowy metra głosy są jednak podzielone. Nie brak jego zwolenników, ale część fachowców uważa, że wystarczy odpowiednio rozbudować Krakowski Szybki Tramwaj.

Duże znaczenie ma też wola mieszkańców dawnej stolicy Rzeczypospolitej, którzy zagłosowali za metrem w referendum w 2014 roku.

„Dodajmy, że eksperci wstępnie wytyczyli już potencjalną trasę metra - z Bronowic do Nowej Huty przez tunel biegnący w centrum miasta. Jeden z wariantów zakłada, aby na początek tunelem puścić tramwaje. A o prawdziwym metrze pomyśleć wtedy, kiedy znajdą się na to pieniądze” - napisano na stronie Radia Kraków.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny