WYDARZENIA
12.05.2017
Wspólny front magistratu i Kurii w walce ze smogiem

Prezydent Krakowa, profesor Jacek Majchrowski, wystosował list do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w którym prosi metropolitę o pomoc w antysmogowych działaniach, przede wszystkim w rozpropagowaniu podczas mszy świętych informacji o nowych zasadach dotyczących palenia węglem i drewnem.

"W trosce o stan środowiska Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a tym samym o zdrowie i poziom życia jego mieszkańców, zwracam się do Jego Eminencji z uprzejmą prośbą o udzielenie wsparcia i pomocy w realizacji działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie" - czytamy w udostępnionym mediom piśmie.

List ma związek z niedawną decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego, który zdecydował, że od lipca br. w Krakowie będą obowiązywać normy jakościowe wykorzystywanych paliw stałych, głównie węgla mającego posiadać wartość opałową nie mniejszą niż 26 kJ/kg, zawartość popiołu nie większą niż 10 procent, siarki nie większą niż 0,8 proc., a wilgotność nie większą niż 20 proc.

"Jestem głęboko przekonany, że inicjatywa ta zaowocuje w niedalekiej przyszłości poprawą warunków życia w naszym mieście i jednocześnie stanie się przykładem praktycznego zastosowania w życiu codziennym działań na rzecz wdrażania zasad ekologii integralnej opisanej w encyklice <Laudato Si> Ojca Świętego Franciszka" - napisał prezydent. podwawelskiego grodu.

Rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Piotr Studnicki powiedział dziennikarzom, że pismo dotarło już do abp. Jędraszewskiego i zostały podjęte stosowne kroki. Apel trafi do parafii z możliwością wykorzystania podczas ogłoszeń i w kościelnych gablotach. Pojawi się też na stronie diecezji.

Nie jest to pierwsza wspólna akcja magistratu i Kurii Metropolitalnej. Wcześniej w podobny sposób rozpowszechniane były informacje o możliwości wymiany pieców oraz o budżecie obywatelskim.

- Sprawy związane z kształtowaniem postaw obywatelskich czy ekologia to płaszczyzny, na których możemy współpracować. Kwestie współpracy w sprawie smogu pojawiły się już podczas pierwszego spotkania prezydenta z arcybiskupem Jędraszewskim - dodał ks. Studnicki.
 
Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny