WYDARZENIA
19.05.2017
AK-owska Wstęga Pamięci pod Wawelem

Żołnierze Armii Krajowej oraz projektant pomnika ku czci największej podziemnej formacji zbrojnej w Krakowie i założyciel Fundacji Wstęga Pamięci Alexander Smaga liczą, że jeszcze w tym roku stanie on na bulwarach wiślanych między Wawelem a Skałką.

"Miasto nie otrzymało dotąd dokumentacji projektu, ale jego autor zapewnia, że czeka ona na ostatnie już opinie ekspertów. Realizacja budowy opóźniała się ze względów formalnych i finansowych. Obecnie nie ma obaw, że środków na wzniesienie monumentu zabraknie, a dokumentacja projektu - jak twierdzą jej autorzy - dobiega końca Pełna dokumentacja przedsięwzięcia jest potrzebna, aby konserwator wojewódzki wyraził zgodę na rozpoczęcie budowy. Urząd Miasta Krakowa potrzebuje też tej dokumentacji, by miasto otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

- Już złożyliśmy wniosek do MKiDN o dofinansowanie na budowę pomnika AK, jednak by otrzymać środki potrzebujemy jeszcze odpowiedniej dokumentacji projektu od Fundacji Wstęga Pamięci. Wciąż czekamy - powiedziała PAP rzecznik prasowa prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Smaga podkreślił w rozmowie z PAP, że już poinformował Urząd Miasta Krakowa, iż dokumentacja czeka na ostatnie opinie ekspertów (m.in. architektów) i zostanie złożona "jak najszybciej".
Ponieważ architekci i konserwatorzy mieli wcześniej uwagi do projektu pomnika, jego autor musiał wprowadzić poprawki.

- Największa jest taka, że powierzchnia placu wokół pomnika uległa zmniejszeniu o połowę. Reszta pozostaje bez większych zmian. Chcemy zakończyć proces dokumentacji tak szybko, jak to możliwe. Może jeszcze w czerwcu uda się rozpocząć prace nad budową pomnika To ostatnia szansa, by wspólnie z weteranami, którzy przez tyle lat nie mieli głosu i tak długo walczyli o ten pomnik, odsłonić monument - dodał.

"Smaga i Światowy Związek Żołnierzy AK nie martwią się o finansowanie budowy pomnika. Sukcesem zakończyła się zorganizowana rok temu akcja crowdfundingowa. W jej wyniku Alexander Smaga na konto Fundacji Wstęga Pamięci, specjalnie utworzonej w celu zebrania funduszy na budowę monumentu, zebrał w 63 dni (tyle trwało powstanie warszawskie

- PAP) ponad 360 tys. zł. Projekt finansowo ma też wesprzeć Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, miasto Kraków, MKiDN, środowiska polonijne i sponsorzy" - napisała PAP.

- Jeżeli ci, którzy deklarują wsparcie, spełnią swoje obietnice, to nie ma zmartwienia o finansowanie budowy pomnika - stwierdził Smaga.

"Łącznie na realizację całej inwestycji - budowę pomnika i urządzenie otoczenia - potrzeba ok. 1,2 mln zł. Środowiska zaangażowane w projekt budowy pomnika AK chciałyby, aby najpóźniej 11 listopada tego roku nastąpiło odsłonięcie monumentu. Pomysłodawcą budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Inwestorem budowy jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik Armii Krajowej nastąpiło we wrześniu 2013 r. W miejscu wmurowania kamienia złożono ziemię z pól bitewnych, na których walczyła AK. Rzeźba będzie miała kształt wstęgi, która wyłania się spod ziemi. Będzie zbudowana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Forma wstęgi odzwierciedla granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu - miejsca zebrań, manifestacji i składania hołdu podczas uroczystości patriotycznych" - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny