WYDARZENIA
22.05.2017
Nowa biblioteka powstała obok torów

Przez wiele lat trwały dyskusje, jak najlepiej zagospodarować wybudowany w połowie XIX wieku piękny, przypominający pałac budynek Dworca Głównego Polskich Kolei Państwowych w Krakowie.

Padały różne propozycje: restauracja, sklep wielkopowierzchniowy, muzeum. W końcu władze miasta w porozumieniu z Zarządem PKP postanowiły tymczasowo umieścić w części tego obiektu powołaną 1 stycznia br. Bibliotekę Kraków, na czele której stanął pisarz, publicysta, były dyrektor Wydziału Kultury Dziedzictwa Narodowego w magistracie doktor Stanisław Dziedzic.

Nowa podwawelska instytucja kultury administruje 57 filiami mającymi w swoich zbiorach 1,2 milionów tomów.

- Przez 3 lata nasze biura i centrum informatyczne będą się znajdowały w budynku dworcowym. Później główną siedzibą stanie się zabytkowy budynek dawnego Zajazdu Kazimierskiego przy ulicy Krakowskiej 29, który jest obecnie remontowany i adaptowany na nasze potrzeby. Znajdą się tam m.in. wielka czytelnia i wypożyczalnia oraz pokoje poświęcone pamiątkom po znanych pisarzach związanych z Krakowem, m.in. Czesławie Miłoszu, Stanisławie Lemie, Sławomirze Mrożku oraz Wisławie Szymborskiej - powiedział Dziedzic portalowi internetowemu krakowskiego wydania "Gościa Niedzielnego".

Placówka powstała na bazie 4 dotychczasowych bibliotek dzielnicowych oraz ich filii. W trakcie kilku pierwszych miesięcy działalności udało się połączyć w jeden system bazy danych dotyczące zbiorów oraz czytelników.

- Dzięki temu czytelnik, po zapisaniu się do jednej z naszych 57 filii, może korzystać ze zbiorów wszystkich placówek. Umożliwia to katalog elektroniczny dostępny zarówno w filiach bibliotecznych, jak i sieci na stronie: www.krakowczyta.pl. Mamy obecnie zarejestrowanych 220 tysięcy czytelników. Największym wyzwaniem dla nas będzie dotarcie do osób, które w ogóle nie korzystały do tej pory z bibliotek publicznych. Poszerzeniu czytelnictwa sprzyja m.in. wychodzenie poza obszar książek papierowych i bezpłatne udostępniane książek w wersji elektronicznej. W razie potrzeby wypożyczamy na niezbyt długie terminy także czytniki do nich. W planie jest również otwieranie filii na nowych osiedlach miasta - powiedziała portalowi wicedyrektor Biblioteki Kraków Izabela Ronkiewicz-Brągiel.

Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny