WYDARZENIA
03.06.2017
Zabójcze spaliny. Zatrważające wyniki badań naukowców

Tylko 10 procent samochodów zbadanych przez naukowców z Politechniki Krakowskiej spełniało w pełni normy emisji spalin, pozostałe miały mniejsze lub większe przekroczenia w różnych kategoriach - poinformowało Radio Kraków, które wspólnie z tą uczelnią oraz z Akademią Górniczo-Hutniczą przeprowadziło akcję badania jakości spalin w samochodach zasilanych gazem LPG.

W ciągu 6 godzin udało się sprawdzić ponad 50 pojazdów Jeden z nich miał tak bardzo przekroczone normy, że brakło skali w urządzeniu pomiarowym, wiele naruszyło je 8-10 krotnie.

"Źle wyregulowana instalacja gazowa jest przyczyną wielu poważnych awarii silnika, których naprawa może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Do tego niewłaściwe ustawienia powodują wysoką emisję szkodliwych spalin. W Polsce rośnie liczba aut z instalacją gazową, a spada popularność z silnikiem Diesla. W samym tylko Krakowie zarejestrowanych jest około 50 tysięcy samochodów z instalacjami LPG. W Polsce jeździ już około 3 milionów aut z instalacjami LPG" - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.
W ciągu 6 godzin udało się sprawdzić ponad 50 pojazdów Jeden z nich miał tak bardzo przekroczone normy, że brakło skali w urządzeniu pomiarowym, wiele naruszyło je 8-10 krotnie.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, w jakim stanie są silniki i instalacje gazowe w ich samochodach. Podczas akcji RK eksperci z obu uczelni udzielali porad, jak dbać o instalację i co należy zrobić, jeśli normy są przekroczone.

- Badania potwierdzają, że instalacje gazowe mogą emitować trujące i rakotwórcze cząsteczki. Najbardziej czystym paliwem gazowym jest gaz ziemny. Niestety instalacje tego typu nie są popularne w Polsce - powiedział Radiu Kraków dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej Marek Brzeżański

W kolejnej takiej akcja z cyklu "Słuchaj i reguluj" sprawdzone zostaną auta z silnikami benzynowymi, a wiele rad dotyczyć będzie przygotowania pojazdów do wyjazdu wakacyjnego.
 
Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny