WYDARZENIA
04.07.2017
Czy Park Krakowski otrzyma imię Z. Brzezińskiego?

Z taką propozycją upamiętnienia zmarłego niedawno profesora Zbigniewa Brzezińskiego zwrócił się do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera i prezydenta profesora Jacka Majchrowskiego senator Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich.

Oto obszerne fragmenty jego listu:

Był wybitnym politykiem amerykańskim, który nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach i który swojej pierwszej Ojczyźnie oddał ogromne zasługi.

Zbigniew Brzeziński słynął z odważnego wypowiadania swoich poglądów. Uważał, ze w polityce należy kierować się wartościami i był przeciwnikiem politycznego cynizmu. Przez całe swoje życie wspierał <sprawę polską> na Zachodzie, a po odzyskani niepodległości jednoznacznie opowiadał się za demokracją, swobodami obywatelskimi i państwem prawa w Polsce. (…)

Jego osobistemu zaangażowaniu zawdzięczamy to, że USA wymusiły na odstąpienie od planów inwazji na Polskę. Po upadku komunizmu w dalszym ciągu pamiętał o Polsce. Osobiście zaangażował się w rozszerzenie NATO na kraje Europy Środkowej. W szczególności wspierał polską akcesję do NATO. (…)

Zbigniew Brzeziński uważał Kraków za serce polskości. Z pasją angażował się w życie intelektualne Krakowa, gdzie często prezentował swoje najważniejsze projekty polityczne. Konferencje, w których uczestniczył przyciągały tłumy, a wykłady były zawsze okazją do pogłębionej refleksji nad miejscem Polski w świecie. Krakowianie szanowali prof. Brzezińskiego i uznawali go za jednego z najwybitniejszych polityków świata. Wyrazem tej dumy było przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Jestem przekonany, ze z tych powodów trzeba szybko upamiętnić w Krakowie osobę i dokonania prof. Zbigniewa Brzezińskiego, czyniąc go patronem jednego z placów, skwerów lub ulic naszego miasta.

Klich sugeruje, aby został on patronem parku Krakowskiego rozciągającego się wzdłuż alei Adama Mickiewicza między placem Inwalidów a ulicą Czarnowiejską.

Do pisma senatora ustosunkował się już prezydent Majchrowski, który wstępnie poparł jego inicjatywę. Sprawą zajmie się teraz Zespół ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

Jerzy Bukowski

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny