WYDARZENIA
17.07.2017
W Krakowie będzie Muzeum Kościuszkowskie

Władze województwa małopolskiego przyznały ponad 6 milionów złotych na inwestycje w forcie przy kopcu Tadeusza Kościuszki - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

"W ramach inwestycji powstanie tam nowoczesne muzeum o powierzchni 600 metrów kwadratowych, ogród kościuszkowski oraz ścieżka edukacyjna z udogodnieniami dla niepełnosprawnych" - czytamy w depeszy PAP.

- Gotowy jest już scenariusz wystawy łączącej multimedia i eksponaty. Pojawią się tam dwa elementy: jeden dotyczący życia i działalności Kościuszki, a drugi to połączenie z kompleksem architektury austriackiej i tym, co tu udało się zachować. Edukacja ma dotyczyć poznawania postaci Kościuszki i związanych z nim wydarzeń historycznych - powiedział PAP profesor Piotr Dobosz z Komitetu Kopca Kościuszki.

"Nowa wystawa będzie ukazywać historię Tadeusza Kościuszki i Polski w kontekście globalnym, a dzięki nowoczesnym technologiom - m.in. prezentacjom 3D czy wirtualnym wizualizacjom - będzie spełniać swoją funkcję edukacyjną. Dzięki tym zabiegom autorzy projektu (skupieni w Komitecie Kopca Kościuszki w Krakowie) chcą trafić z przekazem także do młodzieży, która stanowi 60-70 proc. wszystkich odwiedzających wystawy. Z myślą o najmłodszych przygotują także trasę edukacyjną na terenie kopca. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwe będzie również utworzenie specjalistycznej biblioteki, która posłuży wszystkim zainteresowanym postacią Tadeusza Kościuszki" - napisała PAP.

W pobliskim ogrodzie kościuszkowskim o powierzchni 950 metrów kwadratowych będzie strefa rekreacji.

- Dzięki przyznanemu dofinansowaniu mamy szansę urzeczywistnić jeden z głównych celów prowadzonej przez nasz komitet od blisko 200 lat działalności: utworzyć Muzeum Kościuszkowskie z prawdziwego zdarzenia. Da to m.in. możliwość pokazania odwiedzającym eksponatów, które do tej pory nie były prezentowane - wyjaśnił PAP prezes Komitetu prof. Mieczysław Rokosz.

"Kopiec Kościuszki został usypany w 1823 r. jako symboliczna mogiła w hołdzie wielkiemu bohaterowi narodowemu -

Tadeuszowi Kościuszce. W mogile stworzonej na wzór kopca Kraka złożono ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego - Racławic i Maciejowic oraz z miejsc walki Kościuszki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Fort nr 2 Kościuszko, okalający kopiec, to jeden z najstarszych zachowanych obiektów dawnej Twierdzy Kraków" - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Rok 2017 Sejm ogłosił Rokiem Tadeusza Kościuszki, który zmarł 200 lat temu.

Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny