WYDARZENIA
23.07.2017
Jest zgoda na krakowski pomnik AK

Po wielu latach starań Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski wydał wreszcie zgodę na budowę w Krakowie pomnika Armii Krajowej na bulwarze czerwieńskim pomiędzy Wawelem a Skałką - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Otrzymała ją realizująca projekt Fundacja Wstęgi Pamięci, która oczekuje na podobną decyzję ze strony Urzędu Miasta Krakowa.

"Jeśli UMK zaakceptuje przedstawioną dokumentację, to Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu będzie mógł ogłosić przetarg na wykonawstwo budowy. Wykonawca pomnika może być w drodze przetargu wyłoniony w ciągu 1,5 miesiąca" - czytamy w depeszy PAP.

- Pomnik mógłby powstać w 4-6 tygodni. Liczymy, że wszystko pójdzie sprawnie, że biurokracja będzie jak najmniejsza, by pomnik był gotowy na tegoroczne Święto Niepodległości. Chodzi też o szacunek do weteranów - powiedział PAP projektant pomnika Alexander Smaga.

Partnerem w pracy nad projektem budowalnym i wykonawczym jest biuro AiR Jurkowscy - Architekci Sp. z o.o. z Katowic.

"Konkurs na budowę pomnika AK w Krakowie został rozstrzygnięty cztery lata temu, niedługo potem nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę. Prace nad monumentem nie ruszały jednak ze względu na uwagi architektów i konserwatorów, a także ze względów prawnych. Projekt więc musiał być korygowany" - napisała PAP

- Projekt zawierał elementy, które nie mogły być zrealizowane. Chodziło o kwestie zmiany układu zieleni, okazało się także, że część projektu ingerowała w działkę nie należącą do miasta. Najważniejsze jednak było usytuowanie najwyższej części pomnika. Zgodnie z zaleceniami monument musiał zostać odwrócony tak, by ta najwyższa jego część nie zasłaniała widoku na Wawel. Zmniejszeniu o połowę uległa powierzchnia placu wokół pomnika - wyjaśnił w rozmowie PAP tak długą zwłokę w wydaniu zgody Janczykowski.

"Rzeźba będzie miała kształt wstęgi (w najwyższym punkcie wysokiej na 3,5 m), która wyłania się spod ziemi. Będzie zbudowana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Forma wstęgi odzwierciedla granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu: miejsca zebrań, manifestacji i składania hołdu podczas uroczystości patriotycznych. Łącznie na realizację całej inwestycji: budowę pomnika i urządzenie otoczenia potrzeba ok. 1,2 mln zł. 80 proc. potrzebnych środków już jest. Smaga liczy, że projekt uzyska jeszcze wsparcie od wojewody małopolskiego oraz od sponsorów" - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Dużą satysfakcję z wydanej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgody wyrazili pomysłodawcy budowy pomnika - kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 
Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny