WYDARZENIA
21.08.2017
Krakowskie MPK dba o niewidomych

Przez 4 miesiące w 5 kursujących na linii 124 autobusach Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować urządzenia o nazwie beacon, dzięki któremu osoby niewidome i słabowidzące zostaną poinformowane o numerze oraz kierunku jazdy zatrzymującego się na przystanku pojazdu - poinformował portal krknews.pl.

- Ezen.se to innowacyjny projekt, którego celem jest wspieranie osób z dysfunkcjami wzroku w poruszaniu się komunikacją miejską. Sercem systemu jest aplikacja mobilna. Jej zadaniem jest poinformowanie znajdującego się na przystanku użytkownika o numerze i kierunku autobusu, który właśnie nadjeżdża na przystanek. Informacja jest przekazywana za pomocą komunikatu głosowego. Opcjonalnym dodatkiem, który wpłynie na komfort użytkowania jest opaska na nadgarstek typu MiBand. Dzięki niej beneficjenci projektu nie będą zmuszeni do ciągłego trzymania smartfona w dłoni. Emitowane przez nią wibracje poinformują o otrzymanym na telefon powiadomieniu z aplikacji - powiedział portalowi pomysłodawca rozwiązania programista i absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Rafał Stępień.

"Od początku prac nad projektem członkowie grupy Ezen.se konsultowali swoją propozycję z przyszłymi użytkownikami. Nawiązali między innymi współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej 6" - czytamy na stronie www.krknews.pl.

Od początku tego roku około 200 autobusów krakowskiego MPK zostało wyposażonych w funkcję zewnętrznej informacji głosowej, aby ułatwić podróż osobom niewidomym i słabowidzącym.

"Dzięki niej osoby niewidome i słabowidzące stojąc na przystanku słyszą komunikat o kierunku jazdy i numerze linii podjeżdżającego autobusu. Tego typu usługa będzie uruchamiana w każdym nowym autobusie, który w przyszłości zamówi MPK SA" - napisano na stronie portalu.
 
Stanisław Dębicki

wstecz
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Nowy Kraków - Niezależny Portal Informacyjny